Δεν ανάβουμε φωτιά για κανέναν λόγο!

Στο πλαίσιο της Αντιπυρικής Περιόδου 2023, το Υπουργείο Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας και το Πυροσβεστικό Σώμα δίνουν συνέχεια στην καμπάνια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού, με κεντρικό σύνθημα «Δεν ανάβουμε φωτιά για κανέναν λόγο».

Γιατί η απροσεξία, η αμέλεια, μια στιγμή αστόχαστης ενέργειας αρκούν για να ξεκινήσει μια πυρκαγιά. Χρειάζονται μόνο μερικά δευτερόλεπτα και αυτό που δεν περιμέναμε ποτέ να συμβεί, συμβαίνει. Όλα τα στατιστικά στοιχεία και οι εκτιμήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης δείχνουν ότι 9 στις 10 πυρκαγιές ξεκινούν από ανθρώπινη παρέμβαση, από ανθρώπινο λάθος. Όσο, λοιπόν, πλησιάζουμε στην «καρδιά» της αντιπυρικής περιόδου, είμαστε διπλά προσεκτικοί και ΔΕΝ ανάβουμε φωτιά για ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ!

Previous ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΦΑΙΣΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΝΩΛΗ ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗ