ΠΟΡΙΣΜΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

ΔΙΕΥΘ.: 25 ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1 – ΤΗΛ.: 2892340202 – EMAIL.: dfaistou @ gmail . com

Ομόφωνο Πόρισμα Επιτροπής Εκτίμησης Σεισμικού Κινδύνου: Φυσιολογική εξέλιξη της σεισμικής ακολουθίας στη Μεσσαρά.

Συνεδρίασε η  Επιτροπή Εκτίμησης Σεισμικού Κινδύνου  για να εξετάσει όλα τα νέα στοιχεία που αναφέρονται στην τρέχουσα σεισμική δραστηριότητα στη χώρα.

Καθησυχαστικό για την ώρα φαίνεται να είναι το πόρισμα της Επιτροπής, που συγκροτήθηκε από τον Υπουργό Κλιματικής Κρήτης και την Πολιτική Προστασίας Χρήστο Στυλιανίδη, σε συνεννόηση με τον Καθηγητή κ. Ευθύμη Λέκκα και επίσης Πρόεδρο του ΟΑΣΠ και αλλά και της Μόνιμης Ειδικής Επιστημονικής Επιτροπής Εκτίμησης Σεισμικού Κινδύνου και Μείωσης της Σεισμικής Διακινδύνευσης του ΟΑΣΠ.

Σύμφωνα με το ομόφωνο πόρισμα των μελών της Επιτροπής:

1. Η σεισμική ακολουθία στον Δήμο Φαιστού Ηρακλείου Κρήτης εξελίσσεται φυσιολογικά, λαμβάνοντας υπόψη όλα τα έως τώρα δεδομένα.
  2. Η Επιτροπή συστήνει στους πολίτες να αποφύγουν την είσοδο και την παραμονή τους σε κτίρια που τυχόν έχουν υποστεί βλάβες στο Δήμο Φαιστού. Επίσης, προτείνεται στους πολίτες να επιλέγουν ασφαλείς διαδρομές κατά τη μετακίνησή τους μέσα στο αστικό ιστό και στο επαρχιακό οδικό δίκτυο, ιδιαίτερα στα σημεία που υπάρχουν έντονες μορφολογικές κλίσεις.

Η Επιτροπή Εκτίμησης Σεισμικού Κινδύνου παραμένει σε επιφυλακή και θα συγκληθεί και πάλι αν παραμείνει.

Σε πλήρη ετοιμότητα παραμένει η Πολιτική Προστασία του Δήμου Φαιστού και σε συνεχή επικοινωνία με τους συναρμόδιους φορείς.

Previous ΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΦΑΙΣΤΟΥ