ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΦΑΙΣΤΟΥ

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΦΑΙΣΤΟΥ

Με αμείωτη ένταση συνεχίζεται το έργο της Δημοτικής Αρχής του Δήμου Φαιστού. Στο πλαίσιο των εκτελούμενων έργων και δράσεων που πραγματοποιούνται, ο Δήμαρχος Φαιστού κ. Γρηγόρης Νικολιδάκης είχε συνάντηση εργασίας με τη μελετητική ομάδα του Τοπικού Πολεοδομικού Σχεδίου Δήμου Φαιστού (Τ.Π.Σ.) προκειμένου να καθοριστούν οι κατευθυντήριες γραμμές και οι προτεραιότητες του Σχεδίου. Αναφέρεται πως είναι η πρώτη φορά που η δημοτική αρχή στον Δήμο Φαιστό θέτει τις βάσεις για μια συνολική αναπτυξιακή προοπτική του τόπου, η οποία εδράζεται σε ένα ολοκληρωμένο σχέδιο που αφορά ολόκληρο το δήμο ως ενιαίο σύνολο κι όχι τμηματικά.

Δίνοντας τις κατευθυντήριες γραμμές προς τους μελετητές, ο Δήμαρχος Φαιστού κ. Γρηγόρης Νικολιδάκης τόνισε πως πρώτη προτεραιότητα του Τοπικού Πολεοδομικού Σχεδίου πρέπει να είναι οι χρήσεις γης, ώστε να είναι γνωστές σε όλους, χωρίς να υπάρχουν αστερίσκοι. Ο Δήμαρχος επισήμανε παράλληλα πως το Τοπικό Πολεοδομικό Σχέδιο οφείλει να δίνει βαρύτητα τόσο στο παρών, όσο όμως και στο μέλλον, καθορίζοντας το πλαίσιο των μελλοντικών αναγκών και καλύπτοντας τις απαιτήσεις μιας σύγχρονης και διαρκώς αναπτυσσόμενης κοινωνίας.

Ο Δήμαρχος Φαιστού ανέφερε επίσης, ότι στις προτεραιότητες του Δήμου Φαιστού εντάσσονται οι προοπτικές που μπορεί να προσφέρει η Τουριστική Ανάπτυξη, τόσο στο παραλιακό μέτωπο, όσο όμως και στους ορεινούς όγκους, η οποία πρέπει να απαντά στις απαιτήσεις των καιρών για «τουρισμό εμπειριών» και για μια διευρυμένη τουριστική περίοδο που θα καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου.

Ο κ. Νικολιδάκης τόνισε ακόμα πως στο επίκεντρο παραμένουν η επιχειρηματικότητα στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Φαιστού, αλλά και ο Πρωτογενής Τομέας, που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι, εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου.

Οι μελετητές άκουσαν με προσοχή τις κατευθυντήριες γραμμές που έβαλε ο δήμαρχος, δηλώνοντας πως στόχος τους είναι να δημιουργηθεί ένα δυναμικό Τοπικό Πολεοδομικό Σχέδιο, που θα δίνει βαρύτητα στην καθολική και ισόρροπη ανάπτυξη όλου του Δήμου, αλλά και θα προσδίδει νέες δυνατότητες και προοπτικές σε έναν δήμο σύγχρονο και ισχυρό.

Previous Ενδοδικαστική συμβιβαστική επίλυση διαφοράς στην αγωγή με Γ.Α.1708/Ντμ/2023 για επισκευές και συντήρηση το 2021