Σάββατο, 23 Ιουνίου 2018

Ιουνιος  2018

Κέντρο Κοινότητας Δήμου Φαιστού

Τι είναι το Κέντρο Κοινότητας;

Το Κέντρο Κοινότητας είναι μια νέα κοινωνική δομή του Δήμου Φαιστού. Στελεχώνεται από μία Κοινωνική Λειτουργό και μία Ψυχολόγο και προσφέρει υπηρεσίες διασύνδεσης και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης στους πολίτες.

H χρηματοδότηση του Κέντρου προέρχεται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ 2014-2020 και οι υπηρεσίες του παρέχονται δωρεάν.

Που βοηθά τον πολίτη το Κέντρο Κοινότητας;

Ενημερώνει και Διευκολύνει

Ο πολίτης ενημερώνεται & διευκολύνεται ως προς:

• την ένταξή του σε προγράμματα κοινωνικής μέριμνας (πχ. Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης)
  • τη λήψη προνοιακών επιδομάτων που δικαιούται
  • τη διασύνδεσή του με υπηρεσίες ψυχοκοινωνικής φροντίδας που τον αφορούν

Στηρίζει

Παρέχεται συμβουλευτική/ ψυχολογική υποστήριξη παιδιών, εφήβων, ενηλίκων

Υλοποιούνται δράσεις υποστήριξης σε:

- Ανέργους/ες, για την ένταξή τους στην αγορά εργασίας

- Νέους/ες, για την πρόληψη και αντιμετώπιση ζητημάτων που τους/τις απασχολούν

-Πολίτες που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες,  για την κάλυψη επισιτιστικών και άλλων αναγκών

Συνεργάζεται

Τα στελέχη του Κέντρου Κοινότητας συνεργάζονται με υπηρεσίες και φορείς πολιτών, προκειμένου να ανταποκριθούν όσο το δυνατόν καλύτερα στις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας, προωθώντας παράλληλα την καλλιέργεια της αλληλεγγύης και του εθελοντισμού μεταξύ των πολιτών.

Ποιους αφορά το Κέντρο Κοινότητας;

Αφορά όλους τους κατοίκους του Δήμου Φαιστού ανεξαρτήτως φύλου, ηλικίας και εθνικότητας. Ιδιαίτερη βαρύτητα δίνεται στους πολίτες εκείνους που αντιμετωπίζουν κάποιο κοινωνικό πρόβλημα οι ίδιοι ή μέλη της οικογένειάς τους π.χ. ανεργία, οικονομική αδυναμία, έλλειψη στέγης, προβλήματα διαβίωσης λόγω αναπηρίας, κοινωνικό αποκλεισμό κ.α.

Τι μπορείτε να ζητήσετε όταν έρχεστε στο Κέντρο Κοινότητας;

Μπορείτε να αναφέρετε το πρόβλημα για το οποίο χρειάζεστε βοήθεια και μέσα από την καταγραφή των στοιχείων σας, το προσωπικό θα σας ενημερώσει για τη βοήθεια που θα λάβετε από το Κέντρο Κοινότητας ή από κάποιον άλλο φορέα.

Χρειάζεται να έχω κάποιο δικαιολογητικό για να μπορέσω να εξυπηρετηθώ από το Κέντρο Κοινότητας;

Θα ήταν χρήσιμο να έχετε μαζί σας τον Α.Μ.Κ.Α. σας. Ωστόσο, σε κάθε περίπτωση, το προσωπικό του Κέντρου θα σας ενημερώσει σχετικά, με βάση τις δικές σας προσωπικές ανάγκες.

Εάν το επιθυμείτε, μπορείτε επίσης να τηλεφωνήσετε στο Κέντρο, πριν από την επίσκεψή σας σε αυτό.

Ωράριο Λειτουργίας

Το Κέντρο Κοινότητας  του Δήμου Φαιστού λειτουργεί καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους ενώ διακόπτει τη λειτουργία του κατά τις επίσημες αργίες του κράτους και του Δήμου (τοπικές εορτές ή θρησκευτικές αργίες).

Οι ώρες λειτουργίας του για το κοινό είναι από Δευτέρα έως Παρασκευή 8:30 έως 14:00.

Στοιχεία επικοινωνίας

Διεύθυνση: Θεοτοκοπούλου 33, Μοίρες Ν. Ηρακλείου.

Τηλ: 28925 01560

Email: kek.festou(at)0466.syzefxis.gov.gr