Δευτέρα, 18 Δεκεμβρίου 2017

Δεκέμβριος  2017

02/10/2017: Πρόσκληση σε εκδήλωση με θέμα: Ανάπτυξη της Ψυχικής Ανθεκτικότητας στη Σχολική Κοινότητα

Η Σχολική Σύμβουλος 8ης Περιφέρειας Π.Ε. Ν. Ηρακλείου, σε συνεργασία με το Δήμο Φαιστού και τη Μονάδα Σχολικής Ψυχολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσ ης του Παν/μίου Κρήτης με Υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Ματσόπουλο Αναστάσιο, διοργανώνει εκδήλωση με θέμα «Ανάπτυξη της Ψυχικής Ανθεκτικότητας στη Σχολική Κοινότητα» το Σάββατο 7 Οκτωβρίου και ώρα 5:30 μ.μ. έως 8 μ.μ. στο Πολύκεντρο Μοιρών. Την εκδήλωση μπορεί να παρακολουθήσει προαιρετικά το Διδακτικό Προσωπικό των Δημοτικών Σχολείων της 8ης Περιφέρειας Π.Ε. Ν. Ηρακλείου.

Η ψυχική ανθεκτικότητα αναφέρεται στις διαδικασίες προσαρμογής στο κοινωνικό περιβάλλον, παρά την πιθανότητα ύπαρξης δύσκολων και αντίξοων συνθηκών. Σκοπός της δράσης είναι η ανάδειξη του ιδιαίτερου ρόλου του σχολικού περιβάλλοντος στην προαγωγή της ψυχικής ανθεκτικότητας, καθώς οι έρευνες έχουν δείξει ότι ένα σχολείο που παρέχει στους μαθητές/τριες τη δυνατότητα όχι μόνο να συμμετέχουν σε γνωστικά έργα, αλλά και να δημιουργήσουν στενότερες διαπροσωπικές σχέσεις αποτελεί σημαντικό προστατευτικό παράγοντα.

Η υποστήριξη στα σχολεία, από το Δήμο Φαιστού και τη Μονάδα Σχολικής Ψυχολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης του Παν/μίο υ Κρήτης, θα αφορά σε δράσεις πρωτογενούς πρόληψης που στοχεύουν στην ενδυνάμωση της ψυχικής υγείας και της πρόληψης στο μικρόκοσμο του σχολείου και απαιτούν εξειδικευμένη κατάρτιση των εκπαιδευτικών από την ομάδα της Μονάδας Σχολικής Ψυχολογίας. Ακόμη, τα σχολεία που θα συμμετάσχουν στη παραπάνω δράση θα υλοποιήσουν και θα αξιολογήσουν ένα Ευρωπαϊκό καινοτόμο προληπτικό πρόγραμμα που ονομάζεται «RESCUR: ΕΝΑ ΕΜΠΟΔΙΟ, ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!». Στο καινοτόμο προληπτικό πρόγραμμα αναδεικνύεται η δυνατότητα να «μεταμορφώνουμε» τις προκλήσεις σε ευκαιρίες (Θα ξεπεράσουμε τα εμπόδια) εκπαιδεύοντας τα παιδιά στην αλλαγή τρόπου σκέψης για τις αναπτυξιακές δυσκολίες και προκλήσεις ή τους στρεσογόνους παράγοντες της ζωής τους και στη μετουσίωσή τους σε ευκαιρίες εξέλιξης, τα βοηθάμε να επιλέγουν και να εκδηλώνουν συμπεριφορές που χαρακτηρίζονται από αισιοδοξία, θάρρος, κουράγιο και επιμονή. Τέλος, η υποστήριξη του Πανεπιστημίου και της Μονάδας Σχολικής Ψυχολογίας θα αφορά στη διασύνδεση σχολείων, οικογενειών και φορέων της ευρύτερης κοινότητας που διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο, σύμφωνα με τις σύγχρονες θεωρίες της Σχολικής Ψυχολογίας και των Προληπτικών προγραμμάτων, στη μάθηση και ανάπτυξη των παιδιών.

Ομιλητές στην εκδήλωση θα είναι:

17:30 17:45: Χαιρετισμοί Δήμαρχος Φαιστού κ. Αρμουτάκης Γεώργιος, Αντιδήμαρχος Παιδείας, Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Ξηρουδάκης Ιωάννης, Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Α/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης κ. Περικλειδάκης Γεώργιος

17:45 18:00: Σχολική Σύμβουλος της 8ης Περιφέρειας Π.Ε.Ν. Ηρακλείου Δρ. Μπαγιάτη Ειρήνη: «Εκπαιδευτικές διερευνητικές – βιωματικές δράσεις των σχολείων της 8ης Περιφέρειας Π .Ε. Ν. Ηρακλείου σε θέματα Συναισθηματικής Αγωγής των μαθητών»

18:00– 19:00: Ομιλία κ. Αναστασίου Ματσόπουλου, Σχολικού Ψυχολόγου & Διευθυντή της Μονάδας Σχολικής Ψυχολογίας του Κέντρου Ερευνών και Μελετών του Πανεπιστημίου Κρήτης, με θέμα: «Πως προάγεται η Ψυχική Ανθεκτικότητα των Παιδιών μας: Ο Σημαντικός Ρόλος των Γονέων»

19:00 – 20:00: Συζήτηση με γονείς και εκπαιδευτικούς για σχετικά θέματα.

Παρακαλούνται οι κ.κ Δ/ντές,/ντριες και Προϊστάμενοι/ες να ενημερώσουν όλους τους γονείς των μαθητών/τριών, καθώς και το Διδ/κό Προσωπικό των Δημοτικών Σχολείων της 8ης Περιφέρειας Π.Ε. Ν. Ηρακλείου.

Η παρούσα πρόσκληση έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα: http://ebagiati.weebly.com, στην ενότητα επιμόρφωση – επικείμενα σεμινάρια.

Η Σχολική Σύμβουλος

8ης Περιφέρειας Π.Ε. Ν. Ηρακλείου  Δρ. Ειρήνη Μπαγιάτη