Στον καλλωπισμό και προετοιμασία όλων των παραλιών του, προχωρά ο δήμος Φαιστού, με αφορμή την έναρξη της νέας θερινής σεζόν.

Αρχική Γραφείο Τύπου Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Λειτουργία Λαϊκών Αγορών Δήμου Φαιστού
Λειτουργία Λαϊκών Αγορών Δήμου Φαιστού PDF Εκτύπωση
Παρασκευή, 06 Νοέμβριος 2020 14:06
Με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα περιορισμού εξάπλωσης του κοροναϊου θα πραγματοποιηθεί η λαϊκή αγορά του Σαββάτου στις Μοίρες.  Με βάση τις ισχύουσες διατάξεις η χρήση μάσκας και η τήρηση αποστάσεων κατ' ελάχιστο 1.5 μέτρου είναι υποχρεωτική για τους καταναλωτές.
Αναφορικά με τους εμπόρους και παραγωγούς ισχύει η συμμετοχή του 50% επί του συνολικού αριθμού συμμετεχόντων, η ελάχιστη απόσταση πέντε (5) μέτρων μεταξύ των πάγκων, καθώς και η υποχρεωτική χρήση μάσκας.  Συστήνεται παράλληλα στους καταναλωτές να αποφεύγουν εντός της λαϊκής περιοχές στις οποίες πιθανά παρατηρείται συγχρωτισμός.  Τονίζεται ότι ο χρόνος καραντίνας των τριών εβδομάδων είναι ενδεικτικός και η λήξη της αναμένεται εφόσον υπάρξει βελτίωση των επιδημιολογικών δεδομένων. Γι' αυτό η δημόσια Υγεία και η έξοδος από την δεύτερη καραντίνα ως τον Δεκέμβριο αποτελούν ευθύνη όλων.

Πληροφορίες: Κατσιρντάκη Ελπίδα
Τηλ.: 6983845084